Jeśli pies jest dla Ciebie zbyt kłopotliwy, utrzymanie kota zbyt kosztowne, a pająków się boisz, rozważ zakup świnki morskiej. Świnka morska, to przyjazne, spokojne zwierzątko. Nie sprawia wielkiego kłopotu właścicielowi. Wystarczy co kilka dni zmienić jej podłoże i wyczyścić kuwetę. Codziennie należy zadbać o poziom wody w poidle oraz zapewnić naszemu gryzoniowi zróżnicowany pokarm. Podstawą diety świnki morskiej jest trawa, w formie świeżej, bądź wysuszonej – siana. Oprócz tego, podajemy granulat roślinny, jabłko i marchew. Warto pamiętać o natce pietruszki, bogatej w witaminę C. Z frykasów, podawanych od czasu do czasu, wymienić można: banana, arbuza, ogórka, głąby z kapusty, świeży kalafior. Świnka morska nie powinna dostawać ziaren zbóż. Jest to, w odróżnieniu od np. chomika zwierzę trawożerne i dieta bogata w nasiona śwince nie służy. Może powodować nadmierne otłuszczenie i problemy z układem pokarmowym. Podawanie jakichkolwiek produktów pochodzenia zwierzęcego jest surowo zabronione.
W kwestii podstawowych odmian, wyróżniamy: rasę gładkowłosą, rozetkę, długowłosą oraz bezwłosą (skinny). Wybór zależeć będzie od indywidualnych upodobań, natomiast warto zaznaczyć, że najmniej kłopotliwe w pielęgnacji są świnki o futrze krótkim. Odmiany długowłose wymagają już szeregu zabiegów pielęgnacyjnych, począwszy od regularnego czesania, poprzez usuwanie kołtunów, aż po kąpiele. Nie oznacza to, że świnkę krótkowłosą możemy w tym względzie zaniedbać, po prostu opieka nad nią jest łatwiejsza i mniej absorbująca. Dość dużym problemem, zwłaszcza dla początkujących właścicieli jest konieczność przycinania pazurków. Należy to robić, gdyż zaniedbane pazury potrafią się zakrzywić, a nawet złamać, kalecząc przy tym palec naszego pupila.
Kolejnym ważnym aspektem w zdrowym utrzymaniu świnki morskiej jest regularne podawanie jej witaminy C. Podobnie jak ludzie, zwierzęta te nie potrafią jej samodzielnie syntetyzować i muszą pobierać witaminę C z pokarmem. Tę dodawaną do suchych karm możemy traktować jako niebyłą, gdyż w kontakcie z powietrzem bardzo szybko traci ona swoją aktywność. Podawanie dużych ilości świeżych pokarmów, bogatych w tę witaminę może nie wystarczyć. Należy więc zaopatrzyć się w witaminę C w kroplach i przyjąwszy, że dzienne zapotrzebowanie na witaminę C u świnki wynosi 1 mg witaminy C na 100 g wagi świnki, dawkować ją odpowiednio.
Wszystkie te zabiegi na szczęście nie są jakimś wielkim kłopotem i obciążeniem. Opieka nad zwierzątkiem jest dużą przyjemnością a wrażenia z tego, jak świnka reaguje na nasze głaskanie, albo podanie jakiegoś smakołyku – bezcenne.
Słodki maluszek…
… który wyrósł na całkiem dorodnego jegomościa.